Jak přemoct teroristy v letadle? Pomůže Krav Maga

Jak přemoct teroristy v letadle? Pomůže Krav Maga, sebeobrana bez pravidel.

Byli to v 70. letech Izraelci, kteří jako první na světě zavedli ozbrojený doprovod letadel, takzvané air marshaly. „Reagovali jsme na časté únosy našich letadel,“ vysvětluje Amon Darsa, bývalý izraelský voják, dnes jeden z nejlepších instruktorů sebeobranného systému krav maga na světě. První zářijový víkend vedl v Praze kurzy krav maga zaměřené právě proti únoscům letadel. Akce se konala také jako připomínka teroristických útoků na USA z 11. září 2001.Ve výcvikovém středisku ČSA na ruzyňském letišti se takový prezentační seminář pro veřejnost konal vůbec poprvé.

Ozbrojený doprovod mají na palubě i některá česká letadla. Jenže ne všechna, proto česká pobočka International Krav Maga Federation (IKMF) uspořádala speciální seminář pro veřejnost zaměřený na boj s teroristy v tak specifickém prostředí jakým je letadlo.Darsa se v průběhu více než tří hodin intenzivního tréninku mimo jiné soustředil na techniky proti noži a pistoli. Desítkám zájemcům mimo jiné vysvětloval, jak zvládat stresové situace ve stísněném prostoru letounu plném cestujících a jak má vypadat zneškodnění ozbrojence na palubě.

„Hlavní problém je minimum prostoru, bavíme se hlavně o ekonomické třídě v letadlech. Kolem je také mnoho lidí, takže kamkoliv strčíte případného útočníka, jsou tam cestující, takže je zde riziko jejich zranění. Hlavní problém ale vidím v tom, že letadlo nemůžete zastavit, takže cokoliv nastane, musí se vyřešit tam. Nepočká to a nemáte kam utéct,“ řekl Darsa České televizi.

Účastníci unikátního kurzu využili výcvikové středisko ČSA na starém letišti naplno. Sebeobranné techniky nejdřív drilovali před simulátory, učili se útočníky zpracovávat v relativním klidu, hladina stresu a nároky na ně postupně rostly. Darsa je tedy nejdřív učil údery a kopy koleny, pak přidal takzvaný pohyb po čáře, čímž nasimuloval stísněný prostor uličky v letadle, poté učil odzbrojování pistole a nože a nakonec účastníky poskládal do skupinek a naučil je práci v týmu.

„V krav maze jdeme tvrdě po cíli. Necvičíme bojové umění, abychom do vzduchu vypisovali čínské znaky, nás zajímá problém a to je útočníkova zbraň a poté on. Končíme teprve, když zbraň nedrží nebo ji má sám v těle a on leží na zemi a nemůže se hnout. Udělat vše pro přežiti a záchranu ostatních,“ vyjádřil ve zkratce základy krav maga ředitel české pobočky Mezinárodní federace krav maga (IKMF) Michal Otipka.

Izraelský sebeobranný systém krav maga je považovaný za nejúčinnější sebeobranu na světě. Vychází z reflexivních reakcích, pracuje na principu 200 procent obrany, kdy se napadený nespolehá například jen na zablokování útočníkovi ruky svou, ale přidává k tomu i obranu tělem. „Krav maga není krásná na pohled, ale je efektivní protože vychází z přirozených instinktů,“ doplnil Amon Darsa.

Seminář končil tvrdými drily v letadle. Cestující nejdříve museli osvobodit letušku, které držel terorista u spánku pistoli a procházel s ní uličkou. Pak se museli vypořádat s psychopatem, který znenadání vytáhl nůž a bodal jím do všeho, co viděl. To se samozřejmě neobešlo bez drobných zranění, modřin, odřené kůže, naraženin. „Mě to nevadí, je lepší mít odsud nějakou modřinu než neumět nic a nevědět si rady, když přijde problém. My tomu říkáme krav maga make up,“ směje se sympatická blondýnka Adéla.

Autorem krav magy je emigrant z Československa, Imi Lichtenfeld, který uprchl z Bratislavy před Hitlerem a po dvou letech bojů v Československé legii v Africe se dostal do Palestiny, kde se stal instruktorem výcviku podzemní izraelské armády Hagana a později pravidelné armády Židovského státu. V 70. letech minulého století se krav maga rozšířila z armády do policejních složek a do civilního sektoru. V Česku se ovšem cviči teprve několik let, její popularita ale raketově roste.

Česká pobočka IKMF (www.kravmaga.cz) pořádá podobné semináře v reálném prostředí pravidelně. „To co studenti trénují na pravidelných trénincích v tělocvičně, v laboratorních podmínkách, potom přeneseme do reálu, aby si vyzkoušeli, jak to funguje ve skutečnosti,“ říká Michal Otipka.

Pavel Eichler
IKMF ČR, Civilian & Combat fighters instructor